Nehas, co tě nepálí

    

    Mnoho titulovaných své tituly používají neoprávněně, nebo si je vůbec nezaslouží. Mohli jsme sledovat mindráky ministra Dobeše, který dle odborníků měl nedostačující diplomovou práci, a tak si usmyslel, že když dítě v páté třídě neprokáže úměrné znalosti, nedostane se na studia.  Takový navíc ufňukaný Bátora zase se svými lidmi uráží natolik a všemožně každého pojmoslovím hodným spratka, že se svým morálním handicapem stupňuje svůj nacionalismus až do maxima fašounství, aby pod "národní hrdostí" skryl absolutní absenci základních lidských hodnot. Mnozí jeho lidé navíc vůbec neumí česky a to si kompenzují svou "českou hrdostí". 

     Na Hradě hnědnou ideje a lidé tam nepochází z opice. Klausovi se blíží pomalu  konec funkčního období, tak se profiluje a defiluje, kde může. Po všech možných šarádách káže posléze zpoza oltáře svou politickou agitku, a náhle  se obrací na víru katolickou. Nejenže promluví ve Staré Boleslavi a tam si zaváže i arcibiskupa Duku a dostane jej na svou stranu, ale pozve ruského prezidenta do knihovny na kachnu a ve velký mariánský svátek uzavře svatovítskou katedrálu. To už mu nevadí. Kritizuje sice každého, kdo se mu neklaní, Sarkozyho, Merkelovou, Američany, ale k Rusku, kde vládnou nepokoje, se neodváží  ani vyjádřit. Zato se vyjádří ke globálnímu oteplování jako nepříteli demokracie, jako kdyby se švec cítil povolán vyjadřovat k problematice Higgsova bosonu. 

    A v tomto prostředí se blíží křesťanské vánoce. Advent. Vicekancléř Hájek se nechává slyšet vedle svých narušených výroků o tom, že kouření neškodí zdraví, že Al-Kaida neexistuje a 11. září si Američané udělali sami,  že nejmilovanější - byť pro některé kontroverzní - kněz Mons. Tomáš Halík NENÍ KNĚZEM  ani profesorem.  Ani po zveřejnění dokumentu o jeho svěcení Českou biskupskou konferencí neustupuje od svého tvrzení.  Zastává se jej kardinál Vlk, aby ovšem sám prošel útoky ze strany hradních fundamentalistů jako např. Michala Semína nemluvě o štvavém bulvárním plátku Parlamentní listy z rukou Lukáše  Petříka, který se o celou kauzu neblaze zasloužil. A co na to arcibiskupství? Co na to "Klausův biskup" Dominik Duka?

    "Nehas, co tě nepálí", říká české přísloví.  Arcibiskup Duka se do toho neplete, ačkoli Halíkovi něco dluží z doby, kdy se jej nezastal a distancoval se výrazně od jeho postojů a projevu ke svatováclavské slavnosti. Najednou je tu advent, kdy Hajek útočí vlastně na celou katolickou církev, a arcibiskup Duka přirovnává spor k "adventním čertům", aniž by chápal, co se děje. Aniž by chápal? Nebo je za tím něco hlubšího? 

    Dnes ráno mi Mons. Halík poslal mail. Článek se ocitá na ChristNetu, ale i v Parlamentních listech.  Píše:V souvislosti s možnou přímou volbou prezidenta se znovu vynořuje na předním místě mezi možnými kandidáty jméno prof. Tomáše Halíka. Na otázku ČTK, zda by kandidaturu přijal, Tomáš Halík dnes odpověděl: "Už jsem o tom neuvažoval, avšak nedávné útoky pana Petra Hájka natolik zvýšily mou popularitu ve společnosti, že kandidaturu znovu zvažuji. Navíc kdyby se panu Hájkovi skutečně podařilo prokázat, že nejsem knězem, padla by jediná námitka, která byla dosud proti mé kandidatuře vznášena.
V této souvislosti však musím přiznat to, co dříve nebo později stejně vyjde najevo: Petr Hájek je ve skutečnosti mým dlouhodobým agentem na pražském Hradě. Má za úkol diskreditovat Václava Klause, zvyšovat mou popularitu v národě a v poslední fázi mne osvobodit od překážky antiklerikálních předsudků.
 V případě svého zvolení prezidentem uvažuji o tom, že ho ponechám v úřadu vícekancléře pro komunikaci, v němž se tolik osvědčil, nebo ho dokonce jmenuji kancléřem.
Výzva arcibiskupa Duky, abychom se z Hájkem smířili, je tudíž zcela nemístná: Hájek je ve skutečnosti můj dobře placený člověk na Hradě. Pokud po tomto odhalení ztratí své místo v hradní kanceláři, nabízím mu do voleb výhodné místo kostelníka v kostele Nejsv. Salvátora.
V této souvislosti obmněňuji známé heslo: Humor a pravda musí zvítězit nad blbostí a nenávistí.
S přáním všeho dobrého do nového roku Tomáš Halík

      Vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek, dnes v podvečer reagoval na vánoční výzvu profesora a římskokatolického kněze Tomáše Halíka, ve které s humornou nadsázkou poděkoval za jeho útoky, které mu prý zvedly popularitu ve společnosti. Hájek, který předtím dvakrát zpochybnil Halíkovo kněžství a profesorský titul, tvrdí, že ho oslovila slova pražského arcibiskupa Dominika Duky, která aktéry sporu vyzývají aby v adventním čase mysleli více na příchod Ježíše než na své spory.
„Ano, na slova Tomáše Halíka bych rád reagoval. Protože mnohem více mě oslovila slova pražského arcibiskupa a primase českého Dominika Duky, který nás oba vyzval, abychom v adventním čase mysleli více na příchod Ježíše než na své spory. Hluboce s tím souhlasím,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Petr Hájek.
„V dnešním vyjádření pro ČTK vyjádřil pan Halík myšlenku, která je zřejmě jeho přáním, spojeným s politickými ambicemi. Pokud tvrdí, že je tedy výzva arcibiskupa Duky nemístná a ironickým způsobem ji zpochybňuje, já, jak už jsem řekl, jsem přesvědčen, že je naopak zcela namístě. Proto přicházím také já s přáním, které je však reálnější: Aby každá rozjitřená mysl nalezla v adventu klid a útěchu. Vždyť je to přece pro nás mnohé čas naděje, rozjímání a radostného očekávání. Pro mě to alespoň platí. Takže požehnaný advent a svátky vánoční, pane Halíku!“

      A já si kladu otázku, kdo se doopravdy usmířil, ale také kdo se  zachoval adventně? Kdo se v adventu zachoval křesťansky, ale též : kdo se zastal bližního před "křivým svědectvím"? Kdo dal na přísloví "nehas, co tě nepálí" namísto ryzí křesťanské výzvy ?

   

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Povolební blog

Prohlášení SKŽ k projevům rasové a etnické nesnášenlivosti v ČR