Dopady Rathovy obhajoby

Není to zas až taková legrace, jak by se mohlo zdát. Okolo poslance Davida Ratha se dějí věci už pěkně dlouho.To, že národ si z něj udělal šaška, je mu jistě sice pochopitelně nepříjemné, ale bohužel to tolik  neznamená. Přesto zhudebnění jeho politováníhodného, i když chytrého ale  manipulativního projevu překonává mnohé protestsongy dnešních chvil.

Co mne však s jeho causou napadá je údiv nad reakcemi části naší společnosti.  Na jednu stranu je už delší dobu předmětem celonárodního zesměšňování a hromosvodem pro nenávist ale i humorné taškařice a anekdoty, na druhou stranu však podle nejrůznějších anket  mu lidé věří. Předvedl vskutku eskamontérský kousek na svém posledním vystoupení ve sněmovně, kde obvinil snad všechny a všechno, krom sebe, a kde se řádně politoval , a přednesl dojemný proslov k rodině, ale na druhou stranu mu nelze upřít drzost schopného a dravého člověka, kterého nezlomil ani pobyt v kritizované vazební věznici tak, aby nemohl očernit co se dalo a s úlisností samolibého člověka popřít veřejně svůj skutek. Je vskutku nepochopitelné, že se objevují lidé, jenž si všímají už delší dobu  naší zkorumpované politické scény  ovšem natolik. že v cause Rath "vylévají s vaničkou i dítě". Vláda dělá všechno špatně, tudíž  ani postih Ratha nestačí. Sám sebe pojal jako mučedníka, a lid, který si obyčejně "žádá hlavu" ji sice dostal, ale zřejmě pozdě. Už nestačí jedna hlava, ale rozkolísané společnosti z pochopitelných, ale nebezpečných  důvodů straší v hlavě ti ostatní natolik, že Rathovi - světe div se - věří! V projevu vyslovil podiv nad vydanými penězi za sledování a odposlechy neúměrné tomu, co sám "převzal", a nařkl justici z "StBáctví" a z toho, že jej řadí v přechodu k "policejnímu státu", mezi politické vězně. Natolik se opřel do okolí, že poněkud vzletně pozapomněl na to, zač je souzen. Mnozí se  v anketách a dotaznících, diskusích, tak ze strachu před další manipulací, nechali  zmanipulovat i samotným Rathem. 
Samozřejmě, že nastínil okolnosti, které jistě budou mít dohru a možná nás čekají i mnohá další skandální odhalení nebo trestní stíhání : Kéž by tomu tak bylo! Ale: není možné jenom kvůli tomu, že při  plení záhonu jsme zatím vypleli pouze kopřivu, a ne taky jetel a husí mochnu, kopřivu ponechat tam, kde je.
Donedávna jsem si myslela, že se dokáži vžít nějak možná i do vraha( typu Raskolnikova z Dostojevského Zločinu a trestu.), ve smyslu jeho potenciálních výčitek Potenciálně jsme každý nějak vinen ve smyslu ontologickém a jako takoví míváme i svědomí a snad i čest. Když je navíc někdo schopen skutkově provinění nebo dokonce zločin spáchat, má nějaké svědomí - domnívala jsem se. Ale ne, asi se už nevžiji do nikoho. Jsem zřejmě to, čemu se říká "stará škola".


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Prohlášení členů Kolegia Paměti národa k vyjádření prezidenta Miloše Zemana k zesnulému kardinálu Miloslavu Vlkovi

Prohlášení SKŽ k projevům rasové a etnické nesnášenlivosti v ČR